Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Kanárské ostrovy, Tenerife - park Anaga

Kam na Kanárské ostrovy: Zajímavosti, díky kterým si vyberete

Kam na Kanárské ostrovy: Proč jsou tak oblíbenou destinací? Na který z Kanárských ostrovů se tedy vydat a jaký je ten nejlepší?

Jak Kanárské ostrovy dostaly své jméno

Kanárské ostrovy jsou pojmenovány podle psího plemene, které se nazývá kanárský pes. Tito psi byli původně domestikováni na ostrovech a používáni jako pastýřští psi a hlídači dobytka. Jejich jméno pochází z latinského názvu pro psy – „canis„. Když Španělé přišli na ostrovy v 15. století, začali používat jméno „Canariae Insulae„, což znamená „psí ostrovy„. Toto jméno se později změnilo na „Kanárské ostrovy„, jak je známe dnes.

(Kanárské ostrovy: souostroví sedmi hlavních ostrovů – Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro)

Kam na Kanárské ostrovy aneb proč jsou Kanárské ostrovy tak oblíbené

Kanárské ostrovy jsou skupinou sedmi ostrovů a několika menších ostrůvků nacházejících se v Atlantském oceánu. Toto souostroví patří Španělsku a je oblíbeným turistickým cílem pro návštěvníky z celého světa.

  • Počasí: Kanárské ostrovy mají celoročně příjemné a teplé počasí. Díky své poloze poblíž afrického pobřeží jsou zde mírné zimy a teplé letní měsíce. Teploty se pohybují mezi 20 a 30 °C a umožňují celoroční koupání v moři.
  • Příroda: Ostrovy nabízejí velkou rozmanitost přírodních krás, včetně vulkanických plání, horských hřebenů, pláží, zalesněných údolí a skalnatých pobřeží.
  • Pláže: Kanárské ostrovy mají mnoho krásných pláží s jemným pískem a čistou vodou. Některé z nejznámějších jsou Playa de las Americas a Playa del Inglés.
  • Kultura a historie: Každý z ostrovů má své vlastní kulturní a historické dědictví, včetně starobylých měst, muzeí, galerií a architektury.
  • Zábava a noční život: Kanárské ostrovy jsou známé svým živým nočním životem a širokou nabídkou zábavy, včetně diskoték, barů, restaurací …
  • Dostupnost: Ostrovy jsou snadno dostupné z mnoha evropských měst a jsou oblíbenou destinací pro krátkodobé i delší dovolené.

Který z Kanárských ostrovů je nejlepší

Který z kanárských ostrovů je „nej“? To záleží samozřejmě také na vašem vkusu. Každý ostrov nabízí něco trochu jiného. Také záleží na lokalitě. Jako příklad bych uvedl Tenerife.

Jih Tenerife (Costa Adeje) je skvělý z pohledu stálosti počasí, ale pokud máte rádi lokální restaurace, dost se tu nahledáte. Všechno je tu zaměřené na turisty. Naopak sever (Santa Cruz) je plný spousty lokálních restaurací, muzeí a mnohem více se vám zde podaří nasát místní kulturu. Pojďme se podívat na jednotlivé ostrovy …

Gran Canaria - pláž Maspalomas a písečné duny
Gran Canaria – pláž Maspalomas a písečné duny

Gran Canaria

Nachází se v centrální části Kanárských ostrovů. Gran Canaria je známý svými rozmanitými plážemi, vynikajícím jídlem a obrovským množstvím aktivit pro turisty.

Jedním z nejvíce oblíbených míst na ostrově je Maspalomas, známé především díky svým rozlehlým písečným dunám, které se rozprostírají na ploše téměř 400 hektarů. Toto místo je ideální pro procházky, cyklistiku nebo jízdu na velbloudech. Nedaleko Maspalomas se také nachází rozlehlý botanický park, kde můžete obdivovat různé druhy rostlin, které rostou na ostrově.

Dalším zajímavým místem je hlavní město ostrova, Las Palmas de Gran Canaria, které je plné historických památek, jako je katedrála Santa Ana, Casa de Colón a Castillo de la Luz. Las Palmas má také vynikající gastronomickou scénu, kde si můžete vychutnat tradiční španělská jídla, jako jsou tapas, paella a churros.

Pro milovníky přírodních krás jsou tu i jiná zajímavá místa, jako jsou pohoří Roque Nublo a Pico de las Nieves, které nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Ostrov Gran Canaria je také známý pro své Nudistické pláže. Turisté mohou navštívit také národní park Garajonay, kde mohou vidět unikátní druhy rostlin a zvířat, které se vyskytují pouze na Kanárských ostrovech.

Na Gran Canarii najdete také řadu pláží, jako je například Playa del Inglés, která je oblíbená mezi turisty díky svému jemnému písku a klidnému moři. Pro ty, kteří hledají větší adrenalin, je tu také pláž Pozo Izquierdo, kde můžete vyzkoušet windsurfing nebo kitesurfing.

Národní park Anaga v Santa Cruz na Tenerife - výhled
Národní park Anaga v Santa Cruz na Tenerife – výhled

Tenerife

Tenerife je největším ostrovem z Kanárských ostrovů a patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Evropě.

Největší turistickou atrakcí na ostrově je nepochybně sopka Teide, která je nejvyšší horou ve Španělsku. Výstup na vrchol sopky, který měří 3 718 metrů, je zážitkem na celý život a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Navštívit můžete také národní park Anaga, který je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a kde se nachází jedinečné geologické útvary.

Dalším oblíbeným místem na ostrově je město Puerto de la Cruz, které je známé svým historickým centrem a tradičními kanárskými domy. Můžete si zde prohlédnout nejstarší zahradu botanických rostlin v Evropě, kde najdete různé druhy rostlin a květin z celého světa. Nedaleko Puerto de la Cruz se nachází také pláž Playa Jardín, která patří mezi nejkrásnější pláže na ostrově.

Pro milovníky zvířat je tu návštěva parku Loro Parque, kde můžete vidět různé druhy papoušků, delfínů, goril a jiných zvířat. Park také nabízí několik atrakcí, jako je například show s delfíny.

Pokud máte rádi noční život, neměli byste vynechat návštěvu města Playa de las Americas, které je centrem nočního života na ostrově. Zde najdete mnoho barů, klubů a restaurací.

Tenerife nabízí také řadu pláží, jako je například pláž Playa de las Teresitas, která má jemný zlatý písek a klidné moře. Dalšími populárními plážemi jsou Playa de las Américas, Playa del Duque a Playa de la Arena. A pokud jste milovníky plážových sportů, můžete se tu třeba naučit surfovat (Surfování na Tenerife – moje první vlna).

Kanárské ostrovy - záliv na ostrově Lanzarote
Kanárské ostrovy – záliv na ostrově Lanzarote

Lanzarote

Ostrov Lanzarote je pro své neuvěřitelné krajinné scenérie často nazýván „ohňový ostrov„. Můžete zde vidět nádherné černé pláže, sopečné útvary a úchvatné výhledy na oceán.

Jedním z nejoblíbenějších míst na ostrově je národní park Timanfaya, který se nachází v centrální části ostrova. Tento park je považován za jedno z největších sopečných polí na světě a nabízí fascinující pohled na sopečné útvary, z nichž některé jsou stále aktivní.

Dalším zajímavým místem je Kam na Kanárské ostrovy, jeskynní systém vytvořený sopečnou aktivitou.

Přístav Puerto del Carmen je největším turistickým centrem na ostrově a nabízí mnoho možností pro nákupy, restaurace a noční život.

Působivé pláže jsou také hlavní atrakcí ostrova, a to zejména Papagayo, která je často označována jako jedna z nejkrásnějších pláží na Kanárských ostrovech. Tato pláž se nachází v jižní části ostrova a nabízí křišťálově čistou vodu a bílý písek.

Lanzarote je skvělým místem pro ty, kteří hledají krásné vulkanické krajiny

Kanárské ostrovy - pláž na ostrově Fuerteventura.jpg
Kanárské ostrovy – pláž na ostrově Fuerteventura

Fuerteventura

Fuerteventura je ostrov pláží a vodních sportů. Nachází se v nejjižnější části Kanárských ostrovů a je obklopený turistickými centry a krásnými plážemi, jako jsou například Playa de Sotavento nebo Playa de Cofete.

Ostrov Fuerteventura je nejen největším ostrovem Kanárských ostrovů, ale také mnoha turisty považován za nejkrásnější. Je to především díky svým nádherným plážím a krásnému tyrkysově modrému moři. Navíc ostrov nabízí mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu.

Mezi nejkrásnější pláže patří například Cofete, která je považována za jednu z nejvíce izolovaných pláží v Evropě a nabízí nádherný výhled na Atlantik. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Sotavento, Corralejo a Jandia, které jsou ideální pro surfaře, kiteboardisty a další vodní sporty.

Fuerteventura má také několik velmi pěkných měst, jako je například město Betancuria, které bylo založeno v 15. století a je považováno za kulturní centrum ostrova. Zde můžete navštívit mnoho historických památek, včetně kostela Nuestra Señora de la Peña a muzea.

Další zajímavou atrakcí je národní park Corralejo, který se nachází na severu ostrova. Park je známý svými dunami a nádhernými plážemi s tyrkysovou vodou. Toto místo je ideální pro turisty, kteří hledají klid a odpočinek daleko od turistických center.

Fuerteventura je také známá pro své tradiční kanárské vesnice, jako je například La Oliva, která nabízí pohled na typické kanárské bílé domy. Město Antigua je další oblíbenou destinací, která je pro své zachovalé tradiční architektury a kulturní dědictví velmi populární.

Kanárské ostrovy - národní park Caldera na ostrově La Palma
Kanárské ostrovy – národní park Caldera na ostrově La Palma

La Palma

La Palma se nachází v západní části Kanárských ostrovů a je známý svými malebnými horskými stezkami a přírodními krásami. Je to také domov mnoha astronomických observatoří, díky nimž se ostrov stal jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězd.

Ostrov La Palma, nazývaný také jako „La Isla Bonita“ neboli „Krásný ostrov„, je jedním z menších a méně turisticky navštěvovaných ostrovů Kanárských ostrovů. Své jméno si ostrov získal díky své krásné a pestré přírodě, která přitahuje turisty z celého světa.

Jedním z největších turistických lákadel ostrova jsou jeho nádherné pláže, které se rozkládají po celém pobřeží. Mezi nejpopulárnější patří například pláž Puerto Naos, která nabízí měkký písek a průzračně čistou vodu. Další zajímavou pláží je pláž Tazacorte, která je největší na ostrově a je obklopena krásnými palmami a barevnými domky.

Ostrov La Palma je také bohatý na krásné a neuvěřitelně pestré přírodní scenérie. Jednou z nejznámějších atrakcí je národní park Caldera de Taburiente, který se nachází v centrální části ostrova. Tento park se rozkládá na území více než 4 600 hektarů a nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na sopky, horské hřebeny a hluboké kaňony.

Pro milovníky turistiky a procházek jsou k dispozici nekonečné stezky, které vás zavedou do těch nejkrásnějších zákoutí ostrova. Mezi nejpopulárnější patří například cesta Camino Real de la Costa, která vede po břehu moře, či stezka Camino de la Faya, která nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

Kromě přírodních krás nabízí ostrov La Palma také mnoho kulturních památek. Například město Santa Cruz de La Palma, které je hlavním městem ostrova, je plné krásných historických budov a kostelů. Mezi nejvýznamnější patří například kostel Nuestra Señora de la Luz, který je jedním z nejstarších kostelů na Kanárských ostrovech.

Kanárské ostrovy - národní park Garajonay na ostrově La Gomera
Kanárské ostrovy – národní park Garajonay na ostrově La Gomera

La Gomera

La Gomera je ostrov s překrásnou přírodou, horskými stezkami a fascinující historií. Nachází se v blízkosti Tenerife a je dobře známý svými písečnými plážemi a skalnatými pobřežími.

Ostrov La Gomera, který se nachází v západní části Kanárských ostrovů, se může pochlubit nejen krásnou přírodou, ale i svou unikátní kulturou a tradicemi. Na ostrově najdete mnoho malebných městeček, ale největším a nejznámějším městem je San Sebastián de La Gomera. Zde se nachází řada historických památek, jako například kostel Iglesia de Nuestra Señora de la Asunción, kde prý sloužil jako zdroj vody pro Kryštofa Kolumba, když se tu zastavil na své cestě do Ameriky.

Dalším zajímavým místem na ostrově je národní park Garajonay, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a který se rozkládá na ploše 3 986 hektarů. V národním parku můžete najít unikátní rostlinný svět, který se vyvinul díky specifickým klimatickým podmínkám na ostrově. Mezi nejvýznamnější druhy patří například druh stromu, který se nazývá „laurisilva„, nebo endemická rostlina „Canarina canariensis„.

La Gomera je také ideálním místem pro turisty, kteří si chtějí užít pěší turistiku. Ostrov nabízí řadu stezek, které se klikatí přes kopce a údolí, a na kterých můžete objevovat krásná místa a panoramata. Mezi nejznámější patří stezka „Barranco de Valle Gran Rey“, která se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova a nabízí úchvatné výhledy na Atlantský oceán.

Kromě toho se na ostrově konají různé kulturní akce a festivaly. Například v srpnu se v městě San Sebastián de La Gomera slaví slavnosti „Virgen de Guadalupe“, při kterých se konají tradiční tance a hudba. Na ostrově se také nachází muzeum „Casa de Colón“, které se věnuje historii objevování Ameriky a jehož součástí je replika lodi, kterou použil Kryštof Kolumbus při svých cestách.

Kanárské ostrovy - krásná příroda na ostrově El Hierro
Kanárské ostrovy – krásná příroda na ostrově El Hierro

El Hierro

Je nejmenší ostrov v Kanárských ostrovech, nacházející se v nejjižnější části této skupiny ostrovů. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí utéct od davů turistů a užít si přírodu a klid. El Hierro je domovem mnoha přírodních památek a jedinečných druhů rostlin a zvířat.

Ostrov El Hierro je nejmenším a nejzápadnějším ostrovem Kanárských ostrovů. Jedná se o horský ostrov s krásnými výhledy a rozmanitou krajinou.

Mezi nejzajímavější místa patří Los Roques de Salmor, což jsou skalní věže, které vznikly erozí. Tento přírodní park nabízí úžasné výhledy na okolní krajinu a moře. Dále se zde nachází Malpaso, nejvyšší hora ostrova s výškou 1501 metrů. Na této hoře se nachází i observatoř, která je oblíbeným místem pro pozorování hvězd.

Dalším zajímavým místem je přírodní bazén Charco Azul, který se nachází na severovýchodním pobřeží. Tento bazén je naplněný slanou vodou z Atlantského oceánu a nabízí ideální podmínky pro koupání a šnorchlování.

Největším městem na ostrově je Valverde, které se nachází v centrální části ostrova. Toto město nabízí půvabné uličky plné historických budov, jako například kostel Nuestra Señora de la Concepción, který pochází z 18. století.

Ostrov El Hierro je také oblíbeným místem pro potápění a windsurfing. Díky své izolovanosti nabízí tato lokalita unikátní podmínky pro tyto aktivity.

El Hierro je ideální destinací pro ty, kteří hledají klid a odpočinek v přírodním prostředí. Ostrov nabízí krásné pláže, malebná městečka a mnoho příležitostí pro prozkoumání jedinečné přírody.

Teď už máte jasno kam na Kanárské ostrovy. A pokud jste si vybrali pro vaši letošní dovolenou ostrov Tenerife, určitě se nezapomeňte podívat na Moderní umění na Tenerife v Santa Cruz.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *