Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Slunečné Pobřeží v Bulharsku - východ slunce

Slunečné Pobřeží: Naše výlety a zážitky

Slunečné Pobřeží v Bulharsku – Jak dopadla naše rodinná dovolená s dětmi? Jaké bylo ubytování v hotelu, pláž, moře a naše výlety a zážitky?

Rodinná dovolená na Slunečném Pobřeží s dětmi

Letošní dovolenou jsme se rozhodli odletět do Bulharska, konkrétně na Slunečné Pobřeží (Sunny Beach). Tak jako každý rok nás cestovalo hodně. Já, přítel, dcera (2 roky), mamka s tátou, má sestra (skoro teenager) a teta. Chtěla jsem, aby dovolená u moře byla letos kratší (4 noci), protože jsem nevěděla jak bude dovolená náročná pro mou malou dcerku (letadlo, teplo, prostředí ..). Naštěstí se v rodině vždy dokážeme na všem rychle shodnout. Takže jsme mohli za chvíli společně vyrazit na dovolenou.

🐼TIP: Pokud vyrážíte ve více lidech, je dobré si udělat Seznam věcí na dovolenou k moři.

Slunečné Pobřeží: Ubytování v hotelu Chaika Beach Resort

Ubytovali jsme se v hotelu Chaika Beach Resort a to z důvodu, že jeho poloha se nám zdála tou nejvhodnější. Nachází se totiž přímo v centru Slunečného Pobřeží. A pokud chcete jít na pláž, stačí přejít přes malou cestičku pro pěší. Při našem příjezdu se hotel tvářil okázale a to především jeho vestibul. Vstupní halu zdobily nádherné skleněné dekorace a mramorové sloupy.

Pokoje, které nám recepční přidělili, nás lehce zklamaly. Jejich interiér neodpovídal fotografiím na internetu a z vybavení pokoje se dalo lehce poznat, že je docela staré. Ihned nato jsme se ale hromadně shodli, že tato dovolená bude o tom být venku. Takže jsme na nic nečekali a vyrazili všichni vstříc novému dobrodružství, na které jsme se dlouhé týdny těšili. 

Mapa zajímavých míst na Slunečném Pobřeží v Bulharsku (většinu jsme navštívili): Hotel (Chaika Beach Resolt), aquapark Action, aquapark Kotva, Archelogické muzeum (Nessebar), kostely (Nessebar), Coco beach bar

První malý výlet po okolí Slunečného Pobřeží – pláž

Z vestibulu jsme prošli kolem dvou hotelových bazénů a ocitli jsme se na chodníku, který vedl podél celého pobřeží. Proudily kolem nás davy lidí, ale našemu kočárku každý zdvořilostně ustoupil. My jsme tak mohli během pár sekund zabořit nohy do rozpáleného písku.

Pláž nás příliš nenadchla. Všude byly davy lidí, téměř hlava na hlavě, což je zřejmě v Bulharsku zvykem (byl červenec). Minuli jsme placenou část. Další zklamání, protože za lehátko a slunečník vybíral opálený starší pán s ledvinkou 40 leva (480 Kč). Kousek jsme popošli a ulehli na naše osušky a deky. Moře nás taky moc nepotěšilo. Plavalo tam totiž celkem dost řas. Doufali jsme, že se to další dny během našeho pobytu zlepší (nezlepšilo). Potěšilo mě ale, že si dcera nadšeně hrála s bábovkami v písku a já jí pomáhala sbírat mušle, aby je vzápětí odnesla vlna.

Po hodině jsme se rozhodli, že složíme náš golfový kočárek a projdeme se podél břehu co nejdál. Abychom viděli, kam pláž pokračuje a zda o kus dál nebude čistší moře bez řas (nebylo). Šli jsme klidnou procházkou v písku asi 20 minut. Protože jsme ale byli všichni unaveni z dlouhé cesty a pláž se táhla dál minimálně další kilometr, začali jsme se raději pomalu vracet k hotelu.

Výlet podél promenády na Slunečném Pobřeží v Bulharsku

Úderem 18. hodiny lidé začali z pláže hromadně odcházet, i když venku bylo stále velké horko. Podél promenády byly desítky různých stánků s jídlem, pitím, oblečením a suvenýry. Vyhládlo nám, takže jsme si všichni koupili kousek pizzy za 5 leva (60 Kč) a dcera si v kočárku spokojeně ukusovala z čokoládové palačinky.
Příjemně nás překvapily čisté chodníky, všudypřítomné odpadkové koše a milí stánkaři. Ti se na nás a především na malou dceru neustále usmívali. Než jsme se vrátili do ubytování, bylo už asi 19 hodin – stmívalo se. A „naše“ pláž u hotelu už byla skoro prázdná. Moje sestra s tátou si šli ještě zaplavat, ale zbytku naší skupiny už se zavíraly oči. Takže jsme šli spát a těšili se na další dny naší dovolené.

Slunečné Pobřeží – výlety v okolí

Aby dny na Slunečném Pobřeží nebyly příliš jednotvárné, naplánovali jsme si na několik výletů (zážitků).

Aquapark na Slunečném Pobřeží pro děti

Prvním z nich bylo zároveň i přáním všech – navštívit nějaký blízký aquapark. Většina z nás chtěla do toho nejznámějšího (projíždí se kolem něj i cestou z letiště Burgas), který se jmenuje Action, ale kvůli dceři a sestře jsme zvolili aquapark, který byl více vhodný pro děti.
Sedli jsme tedy na otevřený mini autobus. Ten stavěl asi 3 minuty chůze od našeho hotelu a jeli do waterparku, který je součástí hotelu Kotva. Celá cesta trvala asi 20 minut, ale byla příjemná. Foukal nám do tváří svěží vánek a koukali jsme po okolí.
Řidič nás vysadil pár metrů od hotelu, ale abychom se dostali do waterparku, museli jsme přejít cestu lemovanou obchody a restauracemi. Zastavili jsme se v jednom z obchodů, který se specializoval na výrobky z bulharské růže, což je velmi populární suvenýr. Koupili jsme nějaké dárkové balení kosmetiky pro přátele (cena byla nižší než v okolí centra Slunečného Pobřeží). A hurá se zchladit do bazénu.

🐼TIP: Hotel Kotva Waterpark: Ideální výlet pro rodiny s malými dětmi na Slunečném Pobřeží

Waterpark byl opravdu vhodný pro děti – tak moc, že tam dospělí skoro neměli co dělat. Všude spousta menších skluzavek, brouzdaliště s vodou po kolena, dětské atrakce. Dcera ale byla nadšená a zůstali jsme nakonec až do zavíracích hodin. Bohužel jsme nenašli žádné občerstvení k zakoupení

Výlet do starobylého města Nessebar

Cesta do Nessebaru

Do starobylého města Nessebar, kterému se přezdívá Perla Černého moře jsme vyrazili už dopoledne, abychom se vyhnuli horkému odpolednímu počasí. Pro cestu tam jsme se rozhodli využít přepravu loďkou, která stavěla v nedalekém přístavu na Slunečném Pobřeží, vzdáleném asi 10 minut chůze od našeho hotelu. Za 7 leva na osobu (84 Kč) jsme byli za pár minut na skalnatém poloostrově. Tam se nacházel Nessebar (náš výletní cíl). I když bylo brzy ráno, všude stavěly výletní autobusy a do města vstupovaly zachovalými hradbami doslova davy lidí. Cesta do centra města byla celkem klikatá a dost nevhodná pro jízdu kočárkem. Naštěstí nás bylo dost na to, abychom společně zvládli všechny tyto nástrahy.

Nessebar a muzeum filmových figurín

Ocitli se na místě, které nám velmi silně připomínalo Řím. Nenavštívili jsme žádnou památku, kochali jsme se pouze venkovním pohledem (který stál za to), který nám připadal dostačující. Pravdou bylo, že nás hodně unavila náročná cesta tam, takže jsme ztratili chuť navštívit například kostely nebo Archelogické muzem, jenž se v Nessebaru nacházejí. Avšak nenechali jsme si ujít muzeum filmových postav, protože jsme se těšili na klimatizici uvnitř. Bohužel jsme zaplatili dost vysoké vstupné za béčkovou výstavu, kde jsme se mačkali mezi velkým množstvím turistů a klimatizace nefungovala.

Cesta z Nessebaru a hop on – hop off autobus

Na konci dne jsme se shodli na tom, že návštěva Nessebaru je vhodná pro dospělé turisty, které opravdu zajímá historie. Pro děti je bohužel Nessebar pouze synonymem příliš dlouhé procházky v horkém počasí, proto bych s malými dětmi doporučila zůstat pouze v okolí vašeho hotelu na Slunečném Pobřeží. Jeden zážitek byl však přece jen skvělý. Pro cestu zpět na Slunečné Pobřeží jsme totiž zvolili jízdu hop on – hop off autobusem, což potěšilo nejen nás, ale i přítomné děti. Jedná se o dvou patrový turistický autobus, jehož vrchní část je zcela bez oken a střechy.

Zážitky z nočního života na Slunečném Pobřeží: Co nás překvapilo

S přítelem jsme se rozhodli, že jednu noc naší dovolené přenecháme noční hlídání dcery rodině a skočíme „na skleničku“. Tak hned tady si dovolím vsunout menší upozornění pro vás – pokud půjdete na Slunečném Pobřeží na skleničku, vždy to bude víc, než pouze jedna sklenička.
Znala jsem naši cestičku z hotelu – slunce pálí do očí, všude davy lidí. Ale po 22. hodině ta stejná cesta dostala naprosto nový rozměr. Všude hlasitáhudba a dost podnapilých turistů. Vyšli jsme po promenádě – vždy uklizené koše byly přeplněné odpadky natolik, že se válely po zemi. Zhruba každých dvacet sekund kolem nás prošla nová banda kluků s lahví alkoholu v ruce.

„Pestřejší noční život než Slunečné Pobřeží má už jen Las Vegas„, řekla moje teta, které Vegas několikrát navštívila. Noci na Slunečném Pobřeží dokáží být opravdu pestré.

Noční život na Slunečném Pobřeží: Barové akce a živá hudba

Když jsme procházeli kolem velkého množství barů, kterých jsme si přes den vůbec nevšimli, zaslechli jsme živou hudbu. To se nám zdálo dost odlišné, než techno rytmy vycházející ze všech stran promenády. Takže jsme si našli pohodlná křesílka v baru jménem Coco Beach a objednali si pár drinků za zpěvu talentované mladé dámy na pódiu. Zjistili jsme, že na Slunečném Pobřeží každý noční podnik nebo bar nabízí různé akce na alkoholické nápoje – což nás nakonec zdrželo až do brzkých ranních hodin. Objednáte si tři drinky a další tři máte ihned na stole zdarma. Takže to ve většině případů dopadne nějak takhle: Ve 2 ráno už sedíte rovnou na baru, abyste to k téhle super akci měli dostatečně blízko. Od číšnem se dozvěděla, že jeho hrubý plate je asi 10 tisíc korun českých včetně spropitného.

Ošetření na Slunečném Pobřeží: Naše zkušenosti s lékařem, ceny a cestovní pojištění

Pokud cestujete s malými dětmi, tak většinou předem počítáte s tím, že vás může potkat něco, k čemu bude nutná návštěva lékaře.
Tentokrát se však nejednalo o mou dceru. Můj přítel v podnapilém stavu zakopl o patník a spadl tak nešťastně, že si vylomil kousek zubu. V tu chvíli jsme to neřešili, ale po probuzení nás napadlo to napravit, protože ho zub nejen bolel, ale vypadal i dost neesteticky.
Ochotná recepční nám zavolala hotelové auto, které nás odvezlo na místní pohotovost.
A tady jsem se dostala do bodu, který mě utvrdil v tom, že prakticky každé turistické letovisko na světě může mít dvě tváře.

Sympatický řidič nás tedy za několik málo leva odvezl do místní nemocnice (asi 15 minut jízdy). Ale i to stačilo, abychom Bulharsko viděli v jiné podobě. Třpytivé pozlátko jménem Slunečné Pobřeží bylo ta tam. Všude okolo nás byly staré panelové domy, pobíhající psi bez náhubku a vodítka, lidé v obnošeném oblečení. Nemocnice byla uvnitř spíše zchátralá, ale zubařská ordinace vypadala moderněji než celá čtvrť. Bohužel lékařka na nás nijak pozitivně nezapůsobila. Opravovala příteli ulomený kousek zubu bez rukavic a v žabkách. Doteď mám z tohoto ošetření fotografii ve svém telefonu, kdyby mi někdo někdy tuto historku nevěřil. Zubařský zákrok byl přesto precizní. Přítele nakonec stálo opravení zubu cca dva tisíce korun českých, ale odcházel zpět do hotelu s úsměvem od ucha k uchu. Na dovolenou jsme měli sjednané základní cestovní pojištění u nejmenované pojišťovny. Ta nám ale návštěvu zubaře zpětně neproplatila.

Kontrasty na Slunečném Pobřeží a pro koho je tato lokalita nejvhodnější

Dostáváme se na konec našich zážitků a já bych ráda dodala, že i když máme za sebou spousty cest po Evropě a části Asie, tak kontrasty, které jsme viděli na Slunečném Pobřeží pro nás byly překvapením. To samé se nám stalo pouze při návštěvě Sarajeva a Dubaje – také tam byly totožné velké a pouhým okem pozorovatelné rozdíly o pár kilometrů od nablýskaného centra dál.
I tento rok se chystáme do Bulharska (podruhé). Rozhodujeme se mezi klidnějšími lokalitami vhodnými pro rodiny s dětmi. To může být například Sveti Vlas nebo Primorsko.

🐼TIP: Slunečné Pobřeží však všemi deseti doporučujeme bezdětným párům nebo lidem, kteří se chtějí na dovolené pořádně pobavit a vypustit si z kopýtka. Určitě zklamaní nebudou… 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *