Zanzibar na týden: Jaká je jejkrásnější pláž, nebo kde najdete želvy? A co restauraci na útesu v Zanzibaru? Dá se stihnout Zanzibar za týden? Jaké to tam je a jak chutná chlebovník se dozvíte právě tady.
Zanzibar na týden – tipy
Pokud nechcete přeplatit při nákupu zájezdu od cestovní kanceláře, kupte si letenky a zarezervujte apartmán přes Airbnb u místních. Většina z nich Vás ráda vyzvedne i na letišti na přivítanou a také pro lepší orientaci v neznámém prostředí. My jsme měli ještě tip na průvodce od našich známých, který byl s námi celý týden v kontaktu a domlouval nám výlety na místa, která jsme chtěli vidět. Cenu jsme pak za každý výlet zvlášť museli usmlouvat.
🐼TIP: Na celém Zanzibaru se jezdí, tak jako v Anglii, vlevo. To v kombinaci s chaosem, který je na zanzibarských silnicích k vidění, bych nedoporučovala půjčovat si auto. Pokud jste velcí dobrodruzi, půjčte si alespoň motorku, díky které se snadněji propletete křižovatkami.
Nejkrásnější pláž Zanzibaru – Nungwi
Pokud byste chtěli pátrat po nejkrásnější pláži na Zanzibaru, určitě je to ta v městě Nungwi. Leží na samém severu ostrova, kde není velký rozdíl mezi přílivem a odlivem. Na ten pozor hlavně na východní části ostrova. Osvěžit se tu můžete v barech, které lemují pláž a pokud si podplatíte číšníka, bude vám nosit drinky až na pláž.
Jelikož jsme bydleli v nic neříkajícím městečku Bububu, na pláž jsme jeli s průvodcem autem dobrou hodinu. Za to se vám naskytne pohled na pravý Zanzibar – chudé vesnické osady o pár „domech“ a u silnice vystavená úroda domorodců na prodej. Za náš týdenní pobyt jsme navštívili celkem 3 pláže (sever, východ, západ ostrova a mini ostrov Changuu). Pouze na Nungwi jsme se ještě jednou vrátili. Pláž je dostatečně široká, turistů i místních tam bylo jen málo (byli jsme tam v únoru) a možná proto tam bylo relativně čisto. I tak se ale setkáte s plážovými prodejci s různými suvenýry, které musíte hned od začátku ignorovat, jinak se jich těžko zbavíte.
🐼POZOR: Ze Zanzibaru nemůžete odjet s nádhernými velkými mušlemi, které se povalují na plážích, protože je to zakázané. Tak pozor, aby se vám Zanzibar na týden trochu neprotáhl :). S těžkým srdcem jsem si tak dovezla jen pár malých nenápadných.
Stone Town a jeho zajímavosti
Zanzibar je rodištěm hudební legendy Freddieho Mercuryho. Jeho muzeum a jedno z údajných míst narození můžete najít v hlavním městě Stone Town. Stone Town je místo, kde můžete nakoupit na místních trzích koření, suvenýry a projít ho celé vám zabere ani ne celý den. My jsme se v hlavním městě moc nezdrželi. Dali jsme si oběd v restauraci u pobřeží, kde vařili i klasická evropská jídla a pokračovali ve výletování. Z města Stone Town se dá vydat na množství výletů lodí. My jsme vybrali výlet na Changuu Island, tedy vězeňský ostrov, kde je záchranná stanice pro suchozemské želvy. Některé z nich jsou staré i 200 let.
Celodenní blue safari v Zanzibaru
Jakmile se ocitnete na Zanzibaru, ze všech stran vás budou místní zvát na blue safari. Co od toho očekávat? My jsme se domluvili s místním průvodcem, aby nám výlet zařídil. Dovezl nás až do městečka Fumba. Odtud jsme pěšky šli k motorovým lodím směrem do oceánu. Kvůli odlivu jsme se museli brodit po kolena vodou, než jsme došli až k místu, odkud lodě mohly odplout. Už to bylo samo o sobě dobrodružství. Člověk si musel dávat pozor, kam šlape, protože na dně mohli být mořští ježci.
Po nalodění všech účastníků na loď jsme vypluli směr Sand Bank – písečná duna, která při odlivu vyčnívá z oceánu jako malý ostrov. Na ostrově vám místní zajistí svačinu v podobě čerstvě nakrájeného ovoce. Mezi tím se můžete koupat a šnorchlovat. Obdivovat můžete pestrobarevné hvězdice, které se tu nacházejí. Další zastávkou bylo šnorchlování na širém oceánu s možností vidění pestrobarevných rybek a následně modrá laguna s ostrými korálovými útesy a mangrovníky.
Pak už rovnou na zlatý hřeb dne – ostrov Kwale. Zde se mimo jiné nachází nejstarší baobab starý přes 500 let. K obědu vám místní naservírují plody moře s nealkoholickými nápoji. Na odreagování si můžete projít místní obchůdky se suvenýry, většina z nich je ruční výroba.
🐼TIP: Na Zanzibaru musíte rozhodně vyzkoušet místní ovoce. Ananas se tu dá sníst celý i se středem, tak veliké a zralé avokádo u nás nikdy nepořídíte a chlebovník tu vyzkoušíte pravděpodobně poprvé a chutná jako ananas a banán dohromady. Sice je to Zanzibar na týden, ale i tak se toho dá ochutnat hodně.
Farmy s kořením
Zanzibar je známý i svými farmami, kde se pěstuje koření – je jich tu několik, takže ať budete ubytováni kdekoliv, nějakou budete mít poblíž. Na farmě se vás ujme anglicky mluvící průvodce, který vám předvede například, jak roste hřebíček nebo pepř, který si běžně kupujeme v supermarketu. Následuje ukázka keře s plody, které barví a používají se do rtěnek a dalších kosmetických produktů. Průvodce vám ke každému keři či stromu poví mnoho zajímavostí a na konci programu vás pohostí ochutnávkou ovoce a zeleniny. Některé z nich ještě před chvílí visely na stromech.
Na závěr můžete farmu podpořit tím, že si koupíte suvenýry v podobě mini lahviček parfémů, léčivých mastí z aloe vera nebo třeba zanzibarskou vanilkovou kávu a banánový čaj. Vše vyráběné na farmě a z rostlin, které tu rostou a to na tom všem bylo nejlepší.
Na oběd do restaurace na útesu v Pingwe
Pokud jste cestou po Zanzibaru zabloudili na východ, nenechte si ujít tuto unikátní restauraci postavenou na útesu. My jsme do ní přišli suchou nohou po pláži, ale nazpátek už jsme se brodili po kolena. Být tam ještě o chvíli déle, museli bychom využít službu převozu na člunu za poplatek. V jídelním lístku byste našli převážně tradiční zanzibarskou kuchyni a mořské plody.
Zanzibar na týden – stihnete i lenošit
Za sebe mohu Zanzibar na týden jedině doporučit, pokud si chcete odpočinout od civilizace a každodenního shonu. My jsme se snažili nejen navštívit místa která nás zaujala, ale také prokládat výlety bezstarostným (nebo říkají místní – Hakuna matata) lenošením na pláži či u bazénu.
A pokud hledáte inspiraci, kam vyrazit příště, třeba vás zaujme Da Lat, malá Francie uprostřed Vietnamu.
Jedno zamyšlení nad “Zanzibar na týden – kam se podívat”
Zdravím všechny, co se týká dopravy a půjčení auta,není to tak hrozné. Jen musí být člověk ostražitý, lidé jsou milý a policisté také 🙂 Nenápadně si řeknou o úplatek ( v přepočtu 100kč) a jedete dál.
Auto je za mne na Zanzibaru nutnost,ostrov je nádherný a je potřeba ho projet. Vyzkoušeno loni v březnu 😉