Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Phayao, severní Thajsko - hadi na vodě

Phayao – skrytá perla severního Thajska

Phayao v severním Thajsku. Jak se do tohoto měste najlépe dostat? Jak zde funguje ubytování? A jaká zajímavá místa v okolí Phayaa navštívit?

Fakta o Phayao

  • hlavní město stejnojmenné provincie na severu Thajska
  • sousedí z dalšími známějšími provinciemi jako jsou Chiang Mai, Chiang Rai nebo Lampang, na severu vytváří hranici s Laosem
  • oficiálně zde žije zhruba 20 tisíc obyvatel
  • z historického hlediska bylo Phayao městský stát založenýpřed tisícem let a postupně byl součástí různých thajských království
  • město leží na břehu vodní nádrže Kwan Phayao v podhůří dlouhého pásu hor Phi Pan Nam a v údolí řeky Ing
  • Phayao leží mimo vyšlapané turistické cesty a je jen pramálo ovlivněné turismem
  • hlavní měnou je thajský baht, 100 Kč ~ 160 THB
(Zajímavá místa v Phayao)

Cesta do Phayao

Phayao není vůbec zasažené masovým turistickým ruchem, a proto hrstka návštěvníků, která město navštíví, jsou většinou z řad nezávislých cestovatelů, kteří se zde zastaví na cestě na sever Thajska či Laosu.

Phayao, severní Thajsko - přeprava loďkou
Phayao, severní Thajsko – přeprava loďkou

Nejlepší možností, jak se do Phayaa dostat je autobusem. Nejvýhodnější spojení je z nejbližších velkých měst Chiang Rai a Chiang Mai. Z Chiang Rai jede autobus do Phayaa zhruba 3 hodiny a bude vás stát přibližně 150 THB. Z Chiang Rai je také možné chytit minibus, který stojí jen 80 THB. Z Chiang Mai trvá cesta 5 hodin a lístek bude stát okolo 300 THB.

Dálkovým autobusem z Bangkoku trvá 650 km dlouhá cesta až 11 hodin a průměrná cena za lístek je přibližně 600 THB.

Phayao, severní Thajsko - vítejte
Phayao, severní Thajsko – vítejte

Do města také můžete dorazit vlastní dopravou – buď pronajatým autem, nebo motorkou. Zejména druhá možnost je lákavá vzhledem ke krásné krajině rozprostírající se hned za městem. Jedna z nejkrásnějších silnic Thajska vede právě z Phayaa do Chiang Khongu u laoských hranic. Cesta se táhne národními parky se zalesněnými kopci a s řadou krásných vyhlídek a vodopádů.

Ubytování a zábava v Phayao

Phayao nabízí stejně jako ostatní větší thajská města veškeré služby, které vás napadnou. Nachází se zde mnoho nákupních center, menších supermarketů, klubů a hospod. Kdo si chce dopřát změnu po nepřetržité thajské stravě, nalezne zde několik klasických západních fastfoodových řetězců.

Ve městě lze najít několik opravdu pěkných zastrčených kaváren a celé městské nábřeží je lemované mnoha restauracemi, z nichž některé jsou opravdu výborné.

Phayao, severní Thajsko - kavárna
Phayao, severní Thajsko – kavárna

Mimořádnou událostí, kdy se zaplní několik hlavních ulic města, jsou každodenní noční městské trhy. Stejně jako ve většině zemí jihovýchodní Asie zde naleznete obrovské množství toho nejrůznějšího zboží každodenní spotřeby a nekonečný výběr kulinářských specialit (nejen) severothajské kuchyně.

Vzhledem k tomu, že Phayao zatím není vůbec v hledáčku nejen zahraničních, ale dokonce ani místních turistů, neposkytuje moc velký výběr ubytování. Ve městě se tak nachází několik low-costových hotýlků a guesthousů, stejně jako penzionů a hotelů střední třídy. Velmi pravděpodobně nebudete potřebovat žádnou předchozí rezervaci, protože vždy budou mít někde volno.

Phayao, severní Thajsko - na kole
Phayao, severní Thajsko – na kole

Podobné jako s ubytováním je to i s pronájmem motorky nebo kola. Pár míst a hostelů je půjčuje, ale tyto půjčovny v celém městě byste spočítali na prstech jedné ruky…

Kam vyrazit v okolí Phayaa

Na rozdíl od většiny thajských měst lze Phayao označit jako hezké město samo o sobě. Díky své poloze přímo u Chiang Khongu, která je zároveň největším mokřadem v severním Thajsku, se můžete přímo z města vydat prozkoumávat okolní krajinu i jezero samotné.

Nejlepší možností průzkumu Kwan Phayao – chrámů roztroušených na jejím břehu a také okolních vesnic je levný pronájem kola na celý den.

Na ulici Th Chai Kwan, která kopíruje hlavní promenádu, se můžete za 20 THB nalodit na malou loďku, odkud převozník dopádluje na nedaleký ostrůvek s romantickými ruinami malého chrámu Wat Tiloke Aram. Za pár báhtů si můžete zakoupit obřadní květiny, vonné tyčinky a svíčku. Stojí to za to. Zejména večer má toto místo silnou atmosféru.

Phayao, severní Thajsko - přístav a loďky
Phayao, severní Thajsko – přístav a loďky

Jedna z největších soch Buddhy v celém Thajsku stojí v chrámu Wat Sri Khom Kham, který je zajímavý i svými nástěnnými malbami a zahradou plnou soch. Pokud už jednou Phayao navštívíte, neměli byste tuto svatyni vynechat.

Phayao, severní Thajsko - převozník s loďkou
Phayao, severní Thajsko – převozník s loďkou

Dalšími zajímavými chrámy v okolí jsou Wat Li a Wat Phra That Jom Thong. Pokud máte rádi muzea a rádi byste se dozvěděli něco o místní kultuře, jediné povedené muzeum (s popisky i v anglickém jazyce) se jmenuje Phayao Cultural Exhibition Hall a najdete jej na ulici Th Chaykawan.

Počasí a kdy vyrazit do Phayaa

Phayao má vzhledem ke své poloze na severu Thajska v podhůří poměrně příjemné klima v porovnání se zbytkem Thajska (zejména středního a jižního).

Nevyskytují se zde brutální klimatické extrémy a jeho poloha u velké nádrže a zalesněné okolí jsou ideálním místem k návštěvě. Zároveň ani městská zástavba v okolí (která přitahuje a udržuje vedro) tu není tak hustá, jak jsme na to zvyklí u jiných velkých provinčních měst jihovýchodní Asie.

Nejlepší období pro návštěvu Phayaa je listopad až začátek února. Období dešťů je zde od června do října, nejvyššími teplotami celá provincie trpí od března do května.

Pokud máte rádi Thajsko, mohlo by se vám líbit Údolí Pai: Klenot severního Thajska.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *