Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Údolí Pai, severní Thajsko - výhled

Údolí Pai: Klenot severního Thajska

Údolí Pai – severní Thajsko. Jak se do Pai dostat? Jaké jsou možnosti ubytování a zábavy? Na jaká místa musíte vyrazit a co je dobré vědět?

Fakta o údolí Pai

  • malé horské městečko severního Thajska ležící v provincii Mae Hong Son
  • oficiálně zde žije zhruba 3 tisíce obyvatel, v hlavní turistické sezoně je zde lidí mnohonásobně více
  • z historického hlediska Pai bylo a stále je významnou křižovatkou etnických skupin (Šanové, Karenové, Hmongové, Číňané a řada dalších)
  • leží na stejnojmenné řece Pai v blízkosti barmské hranice
  • v současnosti kromě původně rozšířeného zemědělství je hlavním průmyslem cestovní ruch
  • hlavní měnou je thajský baht, 100 Kč ~ 160 THB
(Údolí Pai, Severní Thajsko – vodopády, horké prameny a další zajímavá místa v okolí)

Jak se do Pai dostat

Existují tři hlavní možnosti, jak se do Pai dostat: po vlastní ose, minibusem či letadlem. Nejbližšími velkými městy, z kterých je nejlepší dostupnost jsou Chiang Mai a Chiang Rai. Nejlepší a nejčastěji využívanou možností je jízda autobusem nebo ještě frekventovanějšími minibusy z hlavního autobusového nádraží Chiang Mai. Jízdy trvá v závislosti na dopravní situaci zhruba třičtyři hodiny. Za cestu jedním směrem zaplatíte 150 – 200 THB.

Hned za Chiang Mai se cesta začne zakusovat do okolních kopců. Pravděpodobně jste ještě nikdy nejeli po silnici s tolika zatáčkami. Kdo trpí závratěmi, měl by si pozemní cestu do Pai raději rozmyslet.

Údolí Pai, severní Thajsko - žluté květiny, hory a domky
Údolí Pai, severní Thajsko – žluté květiny, hory a domky

Další čím dál oblíbenější alternativou, jak se do Pai dostat, je pronájem motocyklu. Důvodem je právě cesta a jedna z možná nejpanoramatičtějších silnic v jihovýchodní Asii. Pokud si budete chtít cestu užít včetně občasných zastávek, počítejte s delším časem, než je odhadovaný čas minibusem. Nepůjčujte si nejlevnější motorku, ale snažte se najít spolehlivý silnější skútr o objemu alespoň 150 ccm. Počítejte s pronájmem okolo 300 THB na den. Ujistěte se, že máte dobře sjednané pojištění a nezapomeňte přilbu.

Pai má malé letiště, a proto je možné do něho i doletět. Nejlepší možností je zhruba dvacetiminutový let z Chiang Mai. Létá denně a přijde vás zhruba na 2000 THB.

Severní Thajsko: Pai-boom

Ještě před třiceti lety bylo maličké městečko Pai v odlehlém regionu Thajska a bezprostřední blízkosti tzv. „zlatého trojúhelníku“ místem, kam zavítala jen hrstka dobrodruhů a alternativních povah. Nyní Pai čelí stále rostoucímu masovému turismu. Není divu, jelikož se jedná o jedno z nejkrásnějších údolí Thajska obklopené kaňony, dramatickými zalesněnými kopci, řekami, vodopády a tradičními vesnicemi vysokohorských etnik.

Údolí Pai, severní Thajsko - sušejí červené papriky
Údolí Pai, severní Thajsko – sušejí červené papriky

Kromě návštěvníků ze všech koutů světa je Pai velice populární i mezi Thajci – zejména o víkendech nebo v období prázdnin a svátků.

Možnosti ubytování a zábavy v Pai

Přímo ve městě toho z původního Pai zůstalo jen málo, avšak stále si zachovalo svoji pohodovou hippie atmosféru let osmdesátých. Výjimečné jsou místní trhy, kdy se celé hlavní ulice zaplní nejrůznějšími krámky se vším možným a zejména ochutnávání místních specialit přímo na trhu stojí za to. Tak jako jinde v Thajsku je jídlo velice levné – klidně i jen 40 THB za výborné jídlo.

Údolí Pai, severní Thajsko - jídlo z místního trhu
Údolí Pai, severní Thajsko – jídlo z místního trhu

Pai má v současnosti plnou nabídku téměř všeho, co vás napadne. Je zde mnoho obchodů, menších supermarketů (oblíbený řetězec 7 Eleven), barů, diskoték, klubů, kaváren, agentur zajišťujících outdoorové výlety všeho druhu, půjčoven…

Údolí Pai, severní Thajsko - kavárna v autě
Údolí Pai, severní Thajsko – kavárna v autě

Pokud budete chtít vyzkoušet nejrůznější kurzy a workshopy, jste v Pai na správném místě. Můžete se přihlásit do kurzů vaření, jógy nebo velmi populárních lekcí thajského boxu. Většina místních agentur nabízí výlety k vysokohorským kmenům nebo kajakování a rafting.

Jako houby po dešti vyrostly i salony wellness – rezorty s lázněmi, horkým prameny a tradičními (nejen thajskými) masážemi.

Přímo v Pai i jeho nejbližším okolí bylo vybudováno za poslední roky stovky ubytování všeho druhu. Od toho nejlevnějšího „baťůřkářského“ ubytování (150 THB) ve smíšených společných místnostech až po ty nejluxusnější hotely.

Jak prozkoumat údolí Pai

Není velkým tajemstvím, že většina těch nejlepších zajímavostí leží v okolí Pai. Ve většině ubytování vám poskytnou zdarma jednoduchou kreslenou mapu okolí. Na průzkum si vyhraďte alespoň dva dny.

Jak se rozhodnete prozkoumat okolní krajinu je čistě na vás. Můžete v rámci organizované komerční tour minibusy s řidičem a průvodcem navštívit ty nejznámější místa, včetně rozporuplných návštěv etnik s „dlouhokrkými ženami“ nebo ve zbytku Thajska tolik rozšířené (a kontroverzní) jízdě na slonech.

Údolí Pai, severní Thajsko - místní
Údolí Pai, severní Thajsko – místní

Zdaleka nejlepší, nejlevnější a nejsvobodnější je pronájem motorky. Vzhledem k tomu, že ji ve městě půjčuje pravděpodobně každý druhý, jsou ceny za pronájem asi nejnižší v celém Thajsku. Díky tomu vás vyjde půjčovné klidně i na pouhých 100 THB za den (v přepočtu neuvěřitelných cca 70 Kč). Pokud se bojíte řídit motocykl v často živelné dopravě bez pravidel silničního provozu, můžete si půjčit kolo za cca 70 THB na den.

Kam vyrazit na výlet

Bushuistické chrámy

V nejbližší vzdálenosti stojí dva zajímavé buddhistické chrámy. Prvním je Wat Nam Hoo a o něco dále na kopci Wat Phra That Mae Yen. Je to obrovská socha bílého Buddhy, kterou stráží u vchodu dvě sochy nágů (mýtických draků) a následuje dlouhé schodiště o 350 schodech. Výhledy odsud, hlavně brzy ráno, než dorazí davy, jsou skvělé.

Údolí Pai, severní Thajsko - cesta na Bushuistický chrám
Údolí Pai, severní Thajsko – cesta na Bushuistický chrám

Při příjezdu do Pai je často fotografovanou pamětihodností Memorial Bridge – most který postavili za války japonští vojáci.

Pai kaňon

Nedaleko odtud je Pai kaňon – v thajské krajině naprosto unikátní úkaz. Jedná se o roztrhanou krajinu s hlubokými kaňony, z které jsou perfektní panoramatické výhledy. Velmi populární jsou tour do kaňonu pořádaná na západ slunce. Pokud vám nevadí davy, je to nádherné místo k pozorování západu slunce. Nedaleko Pai kaňonu se nachází Nam Tok Pembok – veliký vodopád sevřený mezi skalami. Vede k němu krátká exponovaná stezka džunglí a jedním mostem přes rokli.

Údolí Pai, severní Thajsko - Cesta k vodopádu Nam Tok Pembok roklí přes most
Údolí Pai, severní Thajsko – Cesta k vodopádu Nam Tok Pembok roklí přes most

Land Split a vodopády

Land Split je další bizarní místo, které vzniklo po erozi a zemětřesení, které roztrhalo a vytvarovalo pole místního farmáře. Asi dvacetiminutová procházka je zadarmo, je ale slušností za pár bahtů ochutnat a zakoupit u farmáře pár místních drinků a produktů. Všechny chutnají naprosto skvěle!

Nam Tok Mo Paeng je asi nejlepším vodopádem v celém okolí, protože na pár stovkách metrů našikmeného vodopádu poskytuje v horkém dni skvělé laguny a bazénky ke koupání. Pokud bude chladno a budete se toužit ohřát, nejlepší volbou jsou horké termální prameny Tha Pai Hot Springs (vstupné 200 THB).

Údolí Pai, severní Thajsko - Ban Santichon
Údolí Pai, severní Thajsko – Ban Santichon

Původní čínská osada – Ban Santichon

Ban Santichon je původní čínská osada vzdálená pár kilometrů od Pai, která byla kdysi založena uprchlými čínskými jednotkami Kuomintang. V současnosti je to ale maximálně kýčovitá čínská verze Disneylandu s tržišti, restauracemi a několika atrakcemi. Z nedalekého vyhlídkového vrcholu je ale jeden z nejlepších výhledů v celém širém okolí.

Pokud se chcete vydat na dobrodružný pochod džunglí a vodními toky, nejzajímavější je mnohahodinový trek k vodopádu Nam Tok Mae Yen.

Údolí Pai, severní Thajsko - cesta džunglí k vodopádu Nam Tok Mae Yen
Údolí Pai, severní Thajsko – cesta džunglí k vodopádu Nam Tok Mae Yen

Počasí a kdy vyrazit do Pai v severním Thajsku

Pai má podobné klima jako zbytek thajského hornatého severu. Je zde mnohem příjemněji, než jsme zvyklí z thajských nížin nebo přímořských destinací. Nevyskytují se zde takové teplotní i klimatické extrémy a zejména dopoledne a večer zde bývá velmi příjemně.

Je dobré být připraven na noční a brzké ranní teploty, které mohou být překvapivě nízké – klidně i jen pár stupňů nad nulou!

Ideální měsíce pro návštěvu Pai jsou od listopadu do začátku února. Období dešťů je zde od června do října, které nelze rozhodně doporučit vzhledem k záplavám a sesuvům půdy, přičemž stezky se stávají neschůdnými. Od března do května jsou tu naopak velmi vysoké teploty.

Pokud se vám městečko Pai v severním Thajsku líbilo, určitě se podívejte na Da Lat, malá Francie uprostřed Vietnamu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *