Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Koločava na Ukrajině - úžasná příroda

Koločava na Ukrajině: Cesta, ubytování a zajímavosti

Koločava na Ukrajiněkudy vyrazit na cestu, na jaké zajímavosti narazíte na vaší cestě za dobrodružstvím a kde najdete skvělé ubytování?

Koločava a Ukrajinské Karpaty: Dobrodružná dovolená

Pokud chcete zažít poměrně levnou a zároveň dobrodružnou dovolenou, vyberte si za cíl třeba Ukrajinské Karpaty. Tyto hory navazují na Slovenské Karpaty a jsou krajem dávných legend o loupežnících, ze kterých se proslavil zejména Nikola Šuhaj.

Kromě dechberoucí přírody můžete v Koločavě také navštívit muzeum československého spisovatele Ivana Olbrachta, který legendu o tomto loupežníkovi zvěčnil. Nebo navštívit českou školu a znovu si prostudovat školní řád :).

Jak se dostat na místo: Ubytování v Michalovcích

Než se dostanete na Ukrajinu, musíte projet celé Slovensko, až na samotný konec země do vesnice Michalovce, kde leží hraniční přechod. Můžete cestovat autem i vlakem. Pokud jste baťůžkáři, je dobré jet vlakem, který jede až do obce Michalovce a poté pokračujete autobusem do města Užhorod.
Než přejedete Slovensko, pár hodin to trvá. Ve vesnici Michalovce je možné se ubytovat přes noc a pak jet na Ukrajinu až na druhý den ráno. Je zde turistická zóna kolem vodní plochy Zemplínská šírava, kde najdete i kemp. Třetí největší jezero na Slovensku a panuje zde čilý turistický ruch. Mimo sezónu je však kolem nádrže klidnější prostředí, záleží na počasí.

(Cesta do Koločavy na Ukrajině a její zajímavá místa)

Užhorod: největší město Zakarpatské Ukrajiny a jeho zajímavosti

Město Užhorod je největší město Zakarpatské Ukrajiny, centrem všeho dění v oblasti. Jelikož leží hned u hranice se Slovenskem, stalo se výchozím místem pro výlety do hor, které nemůžete minout.
Ve městě je mnoho památek, kostely, muzea, Užhorodský hrad a skanzen lidové architektury. Panuje zde čilý ruch a na ulicích jsou restaurace se zahrádkami, kde si můžete dát třeba tradiční ukrajinský boršč nebo pirožky. Na Ukrajině se dá stravovat i nakupovat velmi levně. V restauracích však nečekejte evropské porce jídla. Mnohdy dostanete velmi malou porci, ze které se moc nenajíte.
Na hlavním nádraží, na které přijede autobusem, se vyskytuje několik minibusů s postávajícím řidiči. Neexistuje žádný pevný jízdní řád, musíte se s řidičem domluvit a zeptat se, kam jede. Až se vám povede úspěšně nasednout na ten správný minibus, bude se vozítko šplhat pomalu do hor.
Zastávky v horách neexistují, cestující si jen tak sednou při okraji cesty a počkají, až něco pojede. Na řidiče pouze mávnou a on zastaví.
Minibus vás odveze do města Mižhirja, které leží v Ukrajinských Karpatech. Můžete si tam najít ubytování v místním polorozpadlém penzionu nebo přespat ve stanu. A ráno se vydat na túru do hor.

Koločava na Ukrajině - přechod přes hory
Koločava na Ukrajině – přechod přes hory

Siněvirský národní park – unikátní přírodní klenot před Koločavou

Přechodem přes hory začíná to pravé dobrodružství. Z města Mižhirja vede pěší trasa do oblasti Siněvir. Po cestě spatříte malebné ukrajinské dřevěné domečky, slaměné stohy a pohovoříte si s místními obyvateli, kteří sekají trávu. V letním období vás čekají nádherné louky, poseté množstvím různobarevných květin, kde převažují fialové lány rozkvetlého šalvěje. Nad tím se tyčí vrcholky horského masivu.
V oblasti Siněvir dojdete k údolí, kde se stéká velké množství vodních pramenů do řeky, která teče do Siněvirského jezera. To je součástí Národního přírodního parku Siněvir. Kolem pramenů jsou vystavěny dřevěné studánky, mezi nimiž se procházejí místní krávy. Ty od té chvíle najdete téměř všude. Nemusíte se bát, brzo si na ně zvyknete. Cesty jsou zde velmi kamenité a kravky procházející se po jejich okrajích vás zvědavě okukují. K pramenům i řece se chodí napájet. Výhodou Zakarpatské Ukrajiny je to, že zde nejsou téměř žádní turisté a proto si můžete vychutnat zdejší přírodu i atmosféru bez rušivých elementů.
Vstup do parku je hlídaný a placený. Můžete jít dál pěšky, nebo vás někdo z místních sveze v autě. Samotné jezero je velmi krásné, obklopené lesy a horami. Je zde pár dřevěných staveb a molo, které dotváří neskutečnou atmosféru horské vodní plochy. K vzniku jezera se váže pověst o dvou milencích, jejich sochy jsou zde vyřezány ze dřeva.

Koločava na Ukrajině - ubytování (vtip) dřevěný domek dotvářející atmosféru tohoto místa
Koločava na Ukrajině – ubytování v luxusním hotelu (vtip), dřevěný domek dotvářející atmosféru tohoto místa

Zajímavosti v Koločavě: Nikdy neaktualizované učebnice a mapy v české škole

Po návštěvě a osvěžení v Siněvirském národním parku následuje cesta do městečka Koločava. Můžete jít pěšky nebo se nechat svézt autem. Koločava je kraj Nikoly Šuhaje loupežníka. Ve vesnici se nachází česká škola, která byla postavena za První republiky, kdy ještě Zakarpatská Ukrajina patřila k Československu. Děti se zde učí ze starodávných učebnic a map, které už nejsou aktuální. Z celé neúměrně velké stavby funguje jen jedna třída, ale místní jsou na ni i tak hrdí.
Ve vesnici stojí busta Ivana Olbrachta. Dále řeckokatolický dřevěný kostelík s oltářem, který si mohou prohlédnout a obejít pouze muži. Ženy musí zůstat stát u lavic. Dále najdete ve vesnici malý skanzen s připomínkou dávné loupežnické historie a hřbitov, kde se nachází hrob Nikoly Šuhaje i jeho družky Eržiky.
V obci funguje pošta a hospoda s názvem Četnická stanice připomínající četníky, kteří Nikolu Šuhaje v minulosti pronásledovali po strmých horských svazích.
Ubytování vám většinou nabídnou místní za drobný poplatek, takže se vyspíte v posteli. Městem protéká řeka, přes kterou vedou vratké dřevěné mostky, které místní svižně procházejí a někdy i dámy na tenkých podpatcích, když se v obci slaví svatba.

Z Koločavy pak sjedete minibusem zpět do Užhorodu a zpátky na Slovensko a do Česka.

A pokud vás cestování na východé zaujalo a měli byste chuť jet trochu více za teplem, můžete třeba zkusit Bulharsko autem aneb naše cestování v Bulharsku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *