Navštivte náš web o cestování a získejte užitečné tipy na dovolenou, rady na cestu a informace kam cestovat. Objevte úžasná a zajímavá místa na dovolenou s 🐼
Srí Lanka - výlety v okolí Kandy - příroda

Srí Lanka: Výlety a místa z mojí úžasné dovolené

Srí Lanka a výlety z mé úžasné dovolené. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety na Srí Lance tak, abyste si dovolenou pořádně užili. A jaký výlet byste neměli vynechat? To a ještě mnohem více se dočtete právě tady.

Ubytování, příprava na výlety a kulturní šok

Na Srí Lanku jsem se těšila hodně, jelikož to bylo poprvé, co jsem cestovala do Asie. Týden dovolené byl před námi a kulturní šok jme zažili hned, co jsme vyjeli na silnici z letiště. Na nákladním autě uvidíte převážet slona, množství motorových tuk tuků a autobusy bez dveří… Přesto vás zároveň ohromí nádhera místní přírody a množství buddhistických chrámů. Ubytovaní jsme byli v hotelu v Kalutaře, který byl zasazen do zenové zahrady a na jídlo nabízel tradiční Srí Lanské speciality například velké množství druhů kari s rýží. Na večeři jsme museli chodit vhodně oblečení – pánové dlouhé kalhoty a dámy sukně. Dalo se to vydržet, ale příště bychom určitě šli do hotelu, kde to nevyžadují.

Srí Lanka – výlety a zajímavá místa

Kandy – výlet na nejposvátnější místo na Srí Lance

Do Kandy jsme se vydali na celodenní výlet zejména kvůli tomu, že z Kalutary, kde jsme byli ubytovaní, to trvalo 3 hodiny jízdy autem. V hotelu jsme si objednali řidiče, který s námi výlet absolvoval. Půjčovat si auto jsme si netroufli, jelikož se na Srí Lance jezdí vlevo a provoz je v celku divoký. Po cestě jsme s řidičem dělali krátké zastávky, pokud nás zaujalo něco, co jsme si chtěli vyfotit, a také na nákupy ve stáncích místních prodavačů. Pořídili jsme si čerstvé ovoce (liči a mango) a taky pravý černý čaj, který se všude na Srí Lance pěstuje.

Město Kandy leží uprostřed krásné přírody v čele s malebným jezerem. My jsme se v Kandy vydali primárně do chrámu Buddhova zubu, na který jsme si vyčlenili 2 hodiny času. Do chrámu vás pustí po bezpečnostní prohlídce kvůli bombovému útoku, který tu v minulosti proběhl, a také se musíte vyzout a mít zahalená ramena a kolena. Po prohlídce chrámu jsme popojeli do botanické zahrady Peradeniya, kde jsme obdivovali nejen místní floru, ale i faunu – opice, ty se kolem vás pohybovaly volně a bylo doporučeno hlídat si své věci,  a vidět jste mohli i netopýry.

Malý výlet na nejkrásnější pláž v Hikkaduwa

Pokaždé, když někam jedu na dovolenou, zjišťuji, kde je nejkrásnější pláž. Pokud se nejde ubytovat hned u ní, alespoň si tam udělám jednodenní výlet. V případě Srí Lanky je nejkrásnějších pláží několik, ale nejvíc nás zaujala ta v Hikkaduwa a také jsme ji měli nejblíže. Písek má zlatou barvu a pláž není přeplněná turisty. Oceán je tu vcelku rozbouřený a na plavání to moc není, na druhou stranu pro surfaře ideál. Na pláži, pokud budete mít štěstí, můžete spatřit mořské želvy, které tu kladou vajíčka do písku. My jsme je bohužel nezahlédli. Na pláži jsme si spíše užívali pěkného počasí a odpočívali jsme ve stínu palem.

Kande Viharaya – největší sedící Buddha

Největší socha sedícího Buddhy na Srí Lance a také na světě je právě zde. Na výlet jsme se vydali jak jinak, než tuk tukem, který pojme až tři útlé lidi plus řidiče, který na vás samozřejmě čeká, aby vás potom odvezl nazpět. U vstupu k Buddhovi se musí zaplatit vstupné, které se liší pro turisty a pro místní, a také si tu musíte vyzout boty a mít zakrytá kolena i ramena, jelikož jste na posvátném místě. V tom vedru mě zachránil alespoň šátek přes kraťasy, jinak bych nemohla vstoupit do vnitřní komory a vidět například malby Buddhovy životní cesty na stěnách.

Výlet na oceán v Kalutaře rybařit

Na pláži se často potkáte s místními prodejci, tzv. beachboys. Někteří nabízí suvenýry, jiní mají zvířata – opičky, hady i slony… A za fotku si nechají zaplatit. Můžete i potkat místní rybáře, kteří s vámi vyplují na ryby na širý oceán. Domluvili jsme se takto s jedním, který nám slíbil nejen vyjížďku na oceán spojenou s rybařením, ale také oběd, při kterém nám svůj úlovek naservíruje.

Druhý den brzy ráno jsme se tedy sešli na pláži, ještě před východem slunce. Vytlačili jsme loďku proti 7. vlně (pro štěstí) a pluli jsme. Ryby jsme chytali skromně na vlasec. Nám turistům to moc nešlo, ale naši rybáři pár ryb chytili. Byly pěkně pestrobarevné, až by člověk nevěřil, že nejsou jedovaté. Po úspěšném rybaření jsme dopluli ke břehu a prozatím jsme se rozešli. Na oběd nás ale místní zvou na ulovené ryby.

V Kalutaře, která je 40 km od letiště v Colombu, se dá navštívit mnoho budhistických staveb, tzv. stúp. Jedna z nich, Kalu Ganga, je výjimečná tím, že je dutá a dá se do ní vstoupit. Můžete tak nasát vůně množství vonných tyčinek a květin, které věřící nosí do chrámu, když se přijdou modlit.

Zbytek dovolené na Srí Lance jsme trávili užíváním si teplého počasí, které v únoru u nás v Česku postrádáme. Srí Lanka toho má hodně co nabídnout a za týdenní dovolenou pochopitelně nelze stihnout vše. Pokud však hledáte mírumilovnou zemi, kde si týden odpočinete a ještě stihnete nasát místní kulturu skrze výlety po okolí, Srí Lanka je určitě dobrá volba.

A pokud hledáte inspiraci na dovolenou, nebo na výlety – můžete zkusit třeba Zanzibar na týden – kam se podívat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *